Wiertarki pneumatyczne nie należą do narzędzi wykorzystywanych zbyt często. Konieczne jest przy tym wyraźne odróżnienie ich od wiertarek określanych jako elektro-pneumatyczne, a więc takich, które wykorzystują poduszkę powietrzną do tego, aby można było obsługiwać udar, choć są zasilane elektrycznie. Klasyczna wiertarka pneumatyczna działa jedynie wtedy, gdy jest podłączona do zewnętrznego kompresora. Jest też lżejsza niż jej elektryczny odpowiednik i może być wykorzystywana nawet wtedy, gdy praca z jej udziałem ma trwać dość długo.
Wiertarka pneumatyczna – próba definicji
Do swojej pracy wiertarka pneumatyczna wykorzystuje sprężone powietrze. Jej praca nie może się przy tym odbywać, jeśli urządzenie nie wykorzystuje zewnętrznego kompresora. Co ważne, musi być on dość wydajny. Nie możemy przecież zapominać, że ciśnienie robocze wynosi zazwyczaj nie mniej niż sześć bar przy zużyciu powietrza na poziomie od ośmiu do dziesięciu litrów na sekundę. Szczególnym podtypem tego narzędzia jest tak zwana wiertarka pneumatyczna górnicza. Wykorzystuje się ją po to, aby wykonywać głębokie otwory w szczególnie twardych materiałach. To warto podkreślić, że wiertarki pneumatyczne wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle bardzo rzadko trafiając do rąk majsterkowiczów.
Jak działa wiertarka pneumatyczna?
Czynnikiem napędowym w przypadku pneumatycznej jest zawsze sprężone powietrze. Musi ono pochodzić z kompresora. Tak naprawdę jest to jedyna różnica w działaniu w porównaniu z wiertarką klasyczna widoczna od zewnątrz, choć analizując budowę wewnętrzną z pewnością natrafilibyśmy na więcej modyfikacji.
Kryterium wyboru wiertarki pneumatycznej
Osoby zastanawiające się nad tym, jaka wiertarkę pneumatyczną wybrać powinny liczyć się z tym, że nie mają trudnego zadania. Kryteriów, jakie należy brać pod uwagę nie jest wiele, choć nie chcąc żałować swojej decyzji, dobrze jest przeanalizować każdy z nich.
Sprawdź ofertę wiertarek pneumatycznych na https://sklep-warsztat.pl/product-category/cp-ogolna/wiertarki/ >>
Na pierwszy plan wysuwa się prędkość obrotowa i tu rozpiętość jest naprawdę spora. Te rozwiązania, które profesjonaliści określają mianem słabszych, oferują około 1000 obrotów na minutę, choć bez trudu możemy znaleźć również takie, które pracują trzy razy szybciej. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że zawsze możemy bazować na prostym założeniu, że im wyższa jest prędkość obrotowa, tym lepiej dla nas. Jeśli mamy wiercić na dość twardym materiale, wolniejsza wiertarka może się okazać znacznie lepszym rozwiązaniem.
Drugim kryterium, na które warto zwrócić uwagę jest forma wiertarki pneumatycznej. Tak zwany typ prosty to grupa wiertarek nie tylko tanich, ale i dość uniwersalny. Ponieważ jednak mamy do czynienia jednocześnie z kształtem dość nietypowym, nie każdy jest jego entuzjastą. Alternatywą okazują się tak zwane wiertarki pistoletowe, jeśli zaś poszukujemy urządzenia do zadań specjalnych, z pewnością powinna nas zainteresować wiertarka kątowa, a więc taka, która jest w stanie pracować bez przeszkód nawet w trudno dostępnych miejscach. Gdy w grę wchodzi uchwyt wiertarki, wybór w zasadzie nie istnieje, choć pewne różnice mogą dotyczyć modeli mniej typowych.
Komentarze (0)