Wełna mineralna, czy styropian to nie wszystko. Do tego, aby odpowiednio docieplić budynek potrzebne są również materiały dodatkowe i właściwe narzędzia. Jakie?
Termomodernizacja jest nie tylko sposobem na odnawianie budynków, ale również na znaczne zmniejszenie rachunków w grzewczym sezonie - straty energii mogą zostać wyraźnie zredukowane. Zwiększa się również komfort mieszkania. Nic zatem dziwnego, iż coraz więcej rodaków decyduje się na docieplanie budynków - zajmujemy obecnie drugie miejsce w Europie. Jakie będą niezbędne materiały i narzędzia celem wykonania docieplenia?
Materiały niezbędne do ocieplenia domu
Kompletny system ociepleń musi składać się z kilku różnych elementów. W jego skład wchodzą: materiał termoizolacyjny (wełna mineralna albo styropian), zaprawa klejąca, zaprawa klejąca do zatapiania siatki, kołki mocujące, podkład gruntujący, siatka zbrojącą, farba fasadowa, tynk mineralny, akrylowy, polimerowy i silikonowy. Każdy spośród nich spełnia przy tym ważną rolę. Jaką?
- mocowanie mechaniczne i kleje do płyt styropianowych - mają decydujący wpływ na wytrzymałość systemu, ale i na jego trwałość,
- warstwa zbrojeniowa - zaprawa razem z siatką wykonaną z włókna szklanego. Jej głównym celem jest wzmacnianie izolacji,
- podkłady pod tynkarskie wyprawy - ich głównym zadaniem będzie przygotowanie podłoża pod dalsze prace wykończeniowe,
- tynkarskie wyprawy - nie chodzi tutaj wyłącznie o walory estetyczne, ale głównie o zabezpieczanie ścian przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, wraz z promieniowaniem UV. Taką samą funkcję pełnią także gruntu pod farby nasadowe, jak i same farby (do stosowania tylko na mineralnym tynku).
Ciekawostką może być również fakt, iż izolacja termiczna może być również barierą ognioodporną - na właściwie zrobionym systemie ociepleń na styropianie nie pojawia się ewentualne pełzanie ognia na powierzchni ocieplenia, nie dochodzi także do jego uszkodzeń. W razie pojawienia się zagrożenia pożarem system w bardzo ograniczony sposób wpływa na jego rozwijanie się.
Wszystkie elementy składające się na system powinny pochodzić wyłącznie od jednego producenta. To istotne, ponieważ wyłącznie kompletny system da nam gwarancję, iż należące do niego elementy będą że sobą właściwie współpracować. W praktyce: zostaną zachowane najwyższe parametry ocieplenia (eksploatacyjne, użytkowe i techniczne). Po drugie, tylko wówczas obowiązywała będzie gwarancja producenta.
Akcesoria i narzędzia do systemów dociepleń
Niezbędne podczas wykonywania ocieplenia domu będą również: listwy, w tym także startowe (chronią przed szkodnikami), ochronne profile (wzmacniają naroża domów), poziomica, niskoprężna pianka poliuretanowa (celem uzupełniania szczelin), wycinarka do styropianu, pace (płaskie albo/i zębate), siatki osłonowe, rusztowania, ostry nóż, młotek, taśmy, papier ścierny, folie ochronne, duży pojemnik. Każde spośród tychże narzędzi, jak i akcesoriów skutecznie ułatwia pracę, a po jej skończeniu również i porządki.
Komentarze (0)