IT i Technologie

Kabel do telefonu. Ładowarka, połączenie z komputerem czy laptopem a może transmisja danych? Dobierz odpowiedni kabel do telefonu

Każdy posiadacz smartfona prędzej czy później będzie zmuszony do wymiany kabla ładującego. W sklepach znajdziemy wiele produktów tego typu od drogich oryginalnych akcesoriów po tanie kable wątpliwej jakości. Niezależnie od tego, który wybierzesz, przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Warto również sprawdzić ofertę kabli na https://hamamobile.pl/kable.

Kabel do telefonu: dopasowanie

Przede wszystkim określ rodzaj kabla. Krok oczywisty, ale konieczny. Istnieje kilka rodzajów kabli do ładowania smartfonów. Najczęściej jest to przewód ze złączem microUSB. Jednak niektóre nowoczesne telefony używają USB Type-C. Ta wtyczka różni się od poprzedniej tym, że można ją włożyć do złącza z dowolnej strony. Przewody iPhone'a wykorzystują Lightning. Kupując taki kabel trzeba poszukać na opakowaniu napisu MFi - jest tam napisane, że produkt jest certyfikowany przez Apple.Kabel do synchronizacji to przewód wielofunkcyjny, którego każdy przewód posiada sztywne mocowanie, dzięki czemu kabel jest w stanie przesyłać zarówno dane cyfrowe z jednego nośnika do drugiego, jak i ładunek elektryczny. Pojawił się w 1990 roku, ale początkowo każda z kilku firm, które wprowadziły nowy rozwój do produkcji, stworzyła własny model złącza. Z biegiem czasu producenci rozwiązań cyfrowych zaczęli dostosowywać produkty do wspólnych standardów. Przewód służy do ładowania telefonu i przesyłania danych do innego nośnika lub z niego do smartfona.

Złącze USB - są to przewody przyłączeniowe zamocowane w kilku punktach, przeznaczone do jak najwygodniejszego mocowania styków ze stykami urządzenia. Skrót USB oznacza Universal Serial Bus. Innymi słowy, jest to interfejs szeregowy do podłączania urządzeń peryferyjnych do sprzętu komputerowego. Otrzymał najszerszą dystrybucję i faktycznie stał się głównym interfejsem do podłączania urządzeń peryferyjnych do domowych urządzeń cyfrowych. Zaletą technologii jest to, że styki są połączone w ściśle określonej kolejności. Istnieją trzy typy złączy USB:

• Standard;

• Mini (przestarzała wersja, która była używana do ładowania starszych telefonów);

• Micro (uniwersalne złącze, które 13 producentów przenośnej technologii cyfrowej używa w swoich gadżetach).

Należy pamiętać, że miniUSB i microUSB to różne typy złącz! Przy zewnętrznym podobieństwie przewody ze złączami USB pełnią różne funkcje. Z kolei kabel lighting to nowy produkt firmy Apple. Wcześniej w elementach połączeniowych produktów znajdowało się 30 styków. W nowej wersji pozostało 8 - są one umieszczone w lustrzanym odbiciu, co umożliwia montaż wtyczki w dowolnej pozycji.

Odpowiedni kabel do telefonu: zastosowanie

Sprawdź natężenie prądu, które może wytrzymać przewód. Oryginalne przewody są przystosowane do natężenia prądu dostarczanego przez ładowarkę. Kupując tańsze akcesoria, koniecznie sprawdź, ile prądu może przenosić ten kabel. Jeśli na przykład ładowarka podaje 2 A, a przewód może przesyłać tylko 0,6-0,7 A, to czas ładowania smartfona znacznie się wydłuży, a w niektórych przypadkach gadżet może w ogóle się nie ładować. Czasami przez takie przewody psuje się bateria smartfona. Siła prądu, który przewodzi kabel, można znaleźć na opakowaniu.

Wybierz kształt. Istnieją głównie trzy rodzaje przewodów ładujących: okrągłe, płaskie i skręcane. Pierwszy typ jest najpowszechniejszy. Charakteryzuje się trwałością i długą żywotnością. Drugi świetnie sprawdza się w podróży, ponieważ jest mniej splątany, a po złożeniu nie zajmuje praktycznie miejsca. Trzeci jest przeznaczony do ładowania w samochodach: taki kabel nie będzie się plątał pod stopami. Oplot kabla może być wykonany z tworzywa sztucznego, tkaniny, metalu, silikonu, skóry. Najbardziej nietrwałe są kable w oplocie z tworzywa sztucznego. Najtrwalsze i niezawodne są metalowe, ale są drogie. Sznury w oplocie tekstylnym są mniej podatne na uszkodzenia, dlatego dobrze nadają się do trwałego noszenia.

Zwróć uwagę na jakość!

Trudno będzie sprawdzić jakość przewodu w momencie zakupu (szczególnie w sklepie internetowym). W efekcie może się okazać, że tani produkt działa znacznie gorzej, niż się spodziewałeś, a samo ładowanie przebiega wolno. Źle dobrany przewód może działać tak słabo, że jednoczesne używanie i ładowanie gadżetu uniemożliwia zwiększenie mocy baterii. Jakość oplotu jest łatwa do oceny. Dobry kabel nie powinien mieć załamań, wystających plastików ani zakrzywionych styków o różnych rozmiarach. Wtyczka nie powinna zwisać. Najbardziej wrażliwym miejscem jest połączenie kabla ze wtyczką, dlatego najtrwalsze są w tym miejscu przewody z gęstym, sztywnym karbowaniem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz