IT i Technologie

Na co zwrócić uwagę wybierając zewnętrzny dysk USB?

Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez komputera. Głównie posiadamy laptopy, gdyż są one wstanie zagwarantować nam ponadprzeciętną mobilność oraz wysoką wydajność. Nie powinniśmy się jednak dziwić temu, że laptopy w dalszym ciągu można w pewien sposób ulepszyć. Tajemnicą z pewnością nie będzie to, że cena zwykle jest głównym wyznacznikiem i parametrem, którym kierujemy się przy wyborze idealnego sprzętu dla siebie. Nie jest jednak regułą to, że w dobrej, okazyjnej cenie nie będziemy mogli kupić wydajnego i solidnego sprzętu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w takich przypadkach często trzeba iść na kompromis. W praktyce oznacza to, że konieczne jest zrezygnowanie z jednego parametru tylko po to, by można było cieszyć się innym.

Na szczęście laptopy zostały skonstruowane w ten sposób, by można było dodatkowo zmieniać i modyfikować ich funkcjonalność. Oczywiściej jest to możliwe za pośrednictwem dodatków i ulepszeń, które można kupić w tym samym sklepie RTV i AGD co laptopy. Jednym z najpopularniejszych problemów, który tak często dotyka użytkowników jest niewystarczająca pamięć w laptopie. Niestety, modele z nieco niższej półki cenowej nie są wstanie zagwarantować nam 1TB pamięci, a co za tym idzie, mogą pracować nieco wolniej w momencie, kiedy będziemy zbliżać się do limitu jej pojemności. Ogromnym udogodnieniem dla wszystkich posiadaczy laptopów z nieco mniejszą pamięcią stało się więc dokupienie dysku zewnętrznego USB. W tym wypadku wystarczy go tylko wpiąć w port USB w laptopie, a będziemy mogli cieszyć się dodatkową pojemnością. Warto jednak zauważyć, że obecne dyski USB, które występują na rynku są niezwykle zróżnicowane i mogą dostarczać nam całkiem inne parametry.  Wobec tego pojawia się pytanie, na co zwrócić uwagę wybierając dysk zewnętrzny USB, by spełnił on nasze potrzeby?

Zewnętrzne dyski USB - charakterystyka sprzętu

Dysk USB bardzo często nazywany jest po prostu urządzeniem wyjścia. Oczywiście wynika to z niczego innego jak z ogólnej charakterystyki sprzętu. Jak sama nazwa wskazuje dysk USB jest urządzeniem zewnętrznym przeznaczonym do podłączenie do laptopa lub sprzętu stacjonarnego przez gniazdo USB. Dysk zewnętrzny USB jest również urządzeniem, które ma zwiększyć pamięć laptopa czy komputera stacjonarnego, właśnie przed dodanie do niej swojej pojemności. Dysk zewnętrzny  USB nie jest przeznaczony do konkretnego modelu komputera. Jest to urządzenie uniwersalne, które przez gniazdo USB może zostać podpięte do każdej jednostki. Dyski zewnętrzne USB różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami, Każde z urządzeń może oferować inną pojemność pamięci, a także inną częstotliwość taktowania. Warto również zauważyć, że dyski zewnętrzne USB będą się także różnić pomiędzy sobą pod względem ceny. Jak łatwo można wywnioskować, modele ze znacznie wyższej półki cenowej oferują znacznie lepsze parametry jak np. szybkość pracy czy także o wiele wyższą pojemność. Z kolei dyski zewnętrze z niższej półki cenowej są raczej przeznaczone dla użytkowników znacznie mniej wymagających. Dysk zewnętrzy przez jego podpięcie do komputera, znacznie odciąża dysk wewnętrzny sprzętu i sprawia, że komputer stacjonarny czy też laptop może działać ze znacznie większa prędkością i bardziej optymalnie.

Dysk USB

Najważniejsze parametry dysków USB

Dyski USB zewnętrzne - jak zostało to już wspomniane- mogą się od siebie znacznie różnić. Największe rozbieżności występują oczywiście w odniesieniu do konkretnych parametrów. Wobec tego przy wyborze dysku zewnętrznego USB, warto  uwzględnić przede wszystkim:

  • pamięć dysku zewnętrznego USB - mowa tu oczywiście o dodatkowej pojemności, jaka ma zostać podpięta do naszego komputera. Znajdziemy modele od 8 GB do nawet 1TB, co jest obecnie największą, dostępną pojemnością dysku zewnętrznego USB.
  • taktowanie - częstotliwość taktowania to nic innego jak parametr, który informuje nas z jaką prędkością będzie pracował podpięty do komputera dysk USB. Wobec tego określa on jak szybko będziemy mogli importować oraz eksportować pliki z urządzenia.
  • cena - to z kolei aspekt bardziej personalny, którym musi zostać dopasowany do własnych potrzeb i możliwości.

Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Poszukując modelu, który spełni nasze oczekiwania, trzeba te oczekiwania na samym początku sprecyzować. Określmy więc jak dużo pamięci dodatkowej potrzebujemy, a także jaką kwotę możemy przeznaczyć na dany dysk zewnętrzny USB. Wówczas uda się nam wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz