IT i Technologie

Jakie kwestie przeanalizować wybierając podnóżek?

Podnóżek pod biurko to stosunkowo niewielki element składający się na wyposażenie biura, może się więc wydawać, że jego wybór nie będzie skomplikowany. Okazuje się jednak, że nie każde rozwiązanie jest tak samo funkcjonalne. Co więcej, podnóżek nie jest też obojętny tym pracownikom biura, których zadaniem jest sprawdzanie, w jakim stopniu przestrzegane są zasady BHP. Na co powinniśmy zatem zwracać uwagę, jeśli zależy nam na trafnym wyborze? 

O czym mówią przepisy?

Jak już wspomniano, przepisy BHP nie dotyczą wyłącznie biurka i krzesła obrotowego znajdującego się w pomieszczeniu biurowym. W centrum ich zainteresowania znajduje się także podnóżek i warto mieć na uwadze to, że powinien być on zgodny z wymogami prawnymi. Pierwszym zaleceniem skierowanym do kupujących jest troska o to, aby podnóżek był wyposażony w opcję regulacji jego kąta nachylenia. Przepisy mówią o regulacji wynoszącej od 0 do 15 stopni, choć warto mieć na uwadze to, że szerszy kąt wcale nie jest zakazany. Jeśli więc podoba nam się rozwiązaniem, pozwalające na regulację kąta nawet o 30 procent – nie wahajmy się sięgnąć po nie. 

Przepisy BHP wspominają także o antypoślizgowym wykończeniu i warto mieć na uwadze to, że kwestia ta powinna być analizowana na kilku płaszczyznach. Wykończenie antypoślizgowe nie dotyczy zatem wyłącznie umieszczanej pod stopami podstawy, ale również zabezpieczenia zapobiegającego zjawisku polegającym na przesuwaniu się podnóżka po podłodze. Możliwości jest wiele, obecnie jednak największym zainteresowaniem cieszą się podnóżki posiadające gumowe nóżki.

Jak podnieść komfort korzystania z podnóżka?

Sięgając po rozwiązanie spełniające normy BHP można mieć pewność, że podnóżek taki da nam satysfakcję. Warto jednak zwrócić uwagę i na to, że producenci rozwiązań tego typu proponują nam również szereg dodatkowych udogodnień. Dzięki nim korzystanie z podnóżka staje się jeszcze bardziej komfortowe.

Jednym z najciekawszych rozwiązań może być płynna regulacja kąta pochylenia tego mebla biurowego. Jest ona znacznie bardziej atrakcyjna niż skokowa, pozwala bowiem na dopasowanie podnóżka do naszych własnych potrzeb w najbardziej dokładny sposób. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby wejść w posiadanie podnóżka, który posiada na swojej powierzchni specjalne rolki. Ich obecność nie jest przypadkowa, służą bowiem do masowania stóp. Wiele osób siedzi w jednym miejscu więcej nawet niż osiem godzin, trudno więc nie zgodzić się z tym, że mamy do czynienia z wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze podnóżka?

Gdy szukamy podnóżka najważniejszą kwestią powinna być dla nas ta, która odnosi się do stopnia, w jakim konkretne rozwiązanie spełnia wymogi BHP. Nie bez znaczenia wydają się jednak jego rozmiary – podnóżek powinien być więc na tyle szeroki, aby nasze stopy zmieściły się na nim w całości. Przed zakupem dobrze jest też upewnić się, że podstawa podnóżka jest stabilna, a nasze stopy nie zjeżdżają z niego. Nie zaszkodzi także, jeśli postawimy przede wszystkim na rozwiązanie trwałe, wykonane z materiałów dających pewność, że po kilku miesiącach użytkowania nie staniemy przed koniecznością ponownego prowadzenia poszukiwań. Dobrze jest też mieć na uwadze wagę osoby korzystającej z podnóżka. Osoba zmagająca się z nadwagą nie może korzystać z rozwiązania uginającego się pod ciężarem jej stóp.

Jeśli mamy wątpliwości, co do tego, czy wybraliśmy odpowiednie rozwiązanie, szukajmy okazji do jego przetestowania. Nie bójmy się też stawiania pytań na temat nurtujących nas kwestii. Chodzi przecież zarówno o naszą wygodę, jak i o bezpieczeństwo. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz