Inne

Tonizacja twarzy – dlaczego jest tak ważna?

Nasza skóra w zależności od wieku oraz konkretnego miejsca na ciele charakteryzuje się nieco zmiennym pH. Utrzymanie prawidłowej, lekkiej kwasowości skóry twarzy jest bardzo ważne dla jej właściwości ochronnych – w szczególności przed bakteriami i grzybami. Tonik do twarzy bez alkoholu stosowany każdego dnia ma za zadanie właśnie przywrócić twarzy odpowiednie pH skóry – dlatego nie należy zaniedbywać właściwej pielęgnacji.

Tonik do twarzy bez alkoholu – działanie

Tonik jest płynem o prostym składzie, zawierającym ekstrakty roślinne oraz różne składniki odżywcze rozpuszczone w wodzie. Ich zawartość nie jest tak duża, jak na przykład w serum do twarzy, ale wystarczająca do spełniania swoich funkcji. Tonik do twarzy bez alkoholu nie musi odżywiać – on ma jedynie tonizować, czyli łagodzić skórę. Ten zabieg jest konieczny po oczyszczaniu skóry i nie wolno go mylić z demakijażem! Tonik nie jest w stanie zmyć makijażu tak dokładnie jak płyn micelarny lub mleczko do tego przeznaczone. Po potraktowaniu czyszczącymi kosmetykami skóra może stać się nieznacznie zestresowana. Po pewnym czasie powróci do swojej równowagi, w tym równowagi kwasowo-zasadowej, ale tonik przywróci ją o wiele szybciej.

Równowaga kwasowo-zasadowa skóry i jej znaczenie

Noworodek rodzi się z pH bliskim 7, czyli niemal neutralnym. Z wiekiem skóra zyskuje coraz bardziej kwaśny odczyn, wciąż jednak pozostaje zaledwie lekko kwasowa. Kwasowość skóry jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jej ochronę przed drobnoustrojami. Kwaśne środowisko jest niekorzystne dla rozwoju bakterii i tym samym hamuje ich namnażanie. Jednocześnie prawidłowe pH tworzy środowisko korzystne dla bakterii dobroczynnych zasiedlających skórę. Zwyczajne mydło ma odczyn silnie zasadowy – pH=10, dlatego tak dobrze radzi sobie z zabrudzeniami. Ale stosowanie mydła będzie zmieniało odczyn skóry na bardziej zasadowy, niszcząc jego warstwę ochronną. O ile nasze dłonie lub ciało nawet często traktowane takim mydłem nie przejawia żadnych negatywnych konsekwencji, o tyle w miejscach intymnych i na twarzy zaleca się stosowanie łagodniejszych żeli o niższym odczynie, które nie naruszają równowagi kwasowo-zasadowej skóry. Tonik do twarzy bez alkoholu pozwala przywrócić skórze równowagę i daje jej ukojenie. Bo nawet traktowanie twarzy specjalnym żelem do mycia oraz płynem micelarnym nieznacznie podwyższa jej pH. Skóra po zastosowaniu toniku jest więc uregulowana, a zatem bardziej podatna na przyjmowanie substancji odżywczych z kremów!

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz