Inne

Łańcuchy napędowe

P

Maszyny pracujące w przemyśle ciężkim, zazwyczaj wykorzystują mechanizmy łańcuchowe. Takim mechanizmem, jest między innymi mechanizm podnoszący zastosowany we wózku widłowym. Jest on w przypadku tej maszyny najważniejszym elementem, wymagającym stałej kontroli. Od stanu łańcucha zależy bezpieczeństwo ludzi poruszających się wózkami czy też przewożonych towarów. Współcześnie stosuje się trzy podstawowe rodzaje łańcuchów przemysłowych i transportowych, z którymi warto bliżej się zapoznać.

Łańcuchy drabinkowe — mnogość zastosowań

Są to najczęściej używane łańcuchy napędowe. Ich budowa składa się z płytek łączonych przy pomocy sworzni. Po wyprostowaniu takiego łańcucha i spojrzeniu na niego ze strony nieosłoniętej płytki, przypomina on drabinkę. Na rynku można spotkać kilka rodzajów takich łańcuchów o różnym stopniu wytrzymałości oraz o różnorodnym zastosowaniu.

Łańcuch sworzniowy

Jednym z rodzajów łańcucha drabinkowego, jest tzw. łańcuch sworzniowy. Na jego budowę składają się płytki wewnętrzne oraz zewnętrze, które są mocowane na wcisk. Może on pracować jedynie w prędkościach ograniczonych do 0,5m/s, dlatego dziś rzadko jest używany w przemyśle.

Łańcuch tulejkowy  

Częściej stosowane są natomiast łańcuchy tulejkowe. Przypominają one sworzniowe, jednak stosuje się w nich tulejki, które są nakładane na sworznie. Wyróżniają się one przede wszystkim bardzo wysoką wydajnością i wytrzymałością. Przy pomocy tego łańcucha można wykonywać pracę nawet do nawet do 15 m/s.

Pełną ofertę łańcuchów napędowych znajdziesz na https://www.janus.com.pl >>

Łańcuch rolkowy  

Najczęściej stosowane są natomiast łańcuchy rolkowe. Są wyposażone w sworznia oraz tulejkę, a ponadto jeszcze obrotową rolkę. Jest to łańcuch stosunkowo odporny na zrywanie, ale również i wytrzymały. Stosuje się go w różnych urządzeniach, między innymi w rowerach, wózkach widłowych czy też maszynach rolniczych.

Łańcuchy płytkowe — istota transportu wewnętrznego

Łańcuchy płytkowe mogą pracować pod różnymi kątami. Dlatego wykorzystuje się je przykładowo na liniach produkcyjnych czy też w urządzeniach transportujących. Płytki łańcuchowe wchodzące w jego skład, są natomiast wykonywane ze zróżnicowanych materiałów. Stosuje się z tych względów ten rodzaj łańcucha w farmacji, w przemyśle spożywczym oraz w wielu innych. Łańcuchy płytkowe mogą być jedno- bądź też wielozawiasowe. Te drugie wykorzystuje się w transporcie ciężkich ładunków.

Łańcuchy pierścieniowe - najlepsze w bliskim zasięgu

Łańcuchem transportowym, jest także łańcuch pierścieniowy. Stosuje się je w przekładniach łańcuchowych, w zawiesiach czy też w ciągnikach. Niekiedy są one wykorzystywane również w suwnicach. Dziś stosuje się je dość rzadko, ponieważ szybko się zużywają. Jednak nadal korzysta się z nich w transporcie bliskiego zasięgu dużych ładunków.Jakie materiały?  

Popularnym materiałem na łańcuchy jest obecnie stal hartowana bądź też nierdzewna, ponieważ sprawdzają się one w różnych warunkach. Jednak to nie materiał, a wykonanie łańcucha ma największe znaczenie. Musi on zostać odpowiednio obrobiony i wyszlifowany, by faktycznie mógł wykazać się dobrą jakością.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz