Motoryzacja

Glinkowanie lakieru - na czym polega?

Nawet częste mycie i woskowanie samochodu nie jest w stanie całkowicie wyeliminować brudu ani zapewnić spektakularnego efektu błysku oraz gładkości na powierzchni auta. Aby uzyskać jak najlepszy efekt zaleca się stosowanie glinkowania lakieru, które polega na pozbyciu się wierzchniej warstwy kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Co to właściwie jest glinkowanie lakieru?

Glinkowaniem lakieru określa się czynność, która polega na usuwaniu wszelkiego mocno przyczepionego brudu, występującego pod postacią asfaltu, żywicy z drzew oraz nalotu z klocków. Substancje te bardzo często powodują zmianę gładkiej powierzchni lakieru na chropowatą. Mimo iż efekt ten może nie być znacząco widoczny gołym okiem, w dotyku jest bardzo dobrze wyczuwalny. Sposobem na przeprowadzenie testu szorstkości powierzchni jest założenie foli spożywczej tudzież innego woreczka na palce, a następnie przejechanie po lakierze. Wszelkie niedoskonałości będą z pewnością dostrzegalne. 

Glinkowanie to bardzo prosty zabieg, który jednak wymaga sporo czasu, szczególnie gdy ktoś chce otrzymać spektakularny efekt. Po zastosowaniu glinkowania lakieru, proces mycia oraz woskowania będzie dużo przyjemniejszy, ponieważ powierzchnia będzie idealnie gładka. Glinkowanie sprawia, że każdorazowy brud będzie się ciężej przyczepiał. Efekt ten będzie najlepiej zauważalny, gdy po opuszczeniu myjni, krople wody będą szybko spływały z lakieru, nie pozostawiając jakichkolwiek smug. 

Mothers Clay Bar System

Cena za jedno opakowanie takiej profesjonalnej glinki zaczyna się od ok. 30 zł. Preparaty lepszej jakości będą dużo droższe, ale też i bardziej skuteczne. Najczęściej spotykana wersja obejmuje zestaw dwóch kostek glinki, ściereczki z mikrofibry oraz lubrykantu. Specjaliści radzą, aby rodzaj glinki dopasować do wieku auta, starsze modele będą bowiem potrzebowały nieco bardziej agresywnych produktów. 

Glinkowanie lakieru samochodu

Glinkowanie lakieru samochodu polega na dokładnym myciu oraz wysuszeniu pojazdu. Zabieg ten powinien być wykonywany w zamkniętym pomieszczeniu. Dlaczego? W ten sposób można uniknąć ryzyka pojawienia się dodatkowych zanieczyszczeń, które mogą zostać przyniesione przez wiatr. Glinka ulega temperaturze, dlatego najlepiej stosować ją wtedy kiedy jest ciepło. Dzięki temu stanie się ona bardzie miękka i elastyczna. Twardą glinką trudniej się pracuje, ponadto może porysować lakier. Kiedy glinka nie jest używana, należy przechowywać ją w zamkniętym, chłodnym miejscu. 

Glinkowanie lakieru powinno odbywać się stopniowo, krótkimi fragmentami. Przed przystąpieniem jednak do wykonywania tej czynności, należy glinkę zwilżyć odpowiednim preparatem. Najlepiej sprawdzi się tutaj woda zmieszana z dobrym szamponem do samochodu, który ma naturalne pH. Profesjonalny preparat tego typu zwany jest poślizgiem i dostępny jest w sprzedaży. 

Jak glinkować? Z fragmentu oderwanej glinki należy utworzyć tzw. placek, który nie będzie szerszy niż 5 cm. Po spryskaniu dodatkowym lubrykantem, glinkę przystawia się do powierzchni lakieru i wykonuje się ruchy pionowe lub poziomie, nigdy koliste. Początkowo glinka może stawiać pewien opór, jest to jednak normalne zjawisko. Kiedy glinka posiada już znaczne ilości brudu, należy wymienić ją na nowy kawałek. Nawet najmniejszy brud może porysować lakier. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz